Jak wybrać zarządcę?

Jak wybrać zarządcę?

JAK WYBRAĆ ZARZĄDCĘ? NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wybór zarządcy nieruchomości to, wbrew pozorom, nie do końca prosty temat. Zobacz, na co naszym zdaniem warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

  1. Przede wszystkim sprawdźmy doświadczenie firmy – czy zarządza podobnymi obiektami, czy specjalizuje się w zarządzaniu dużymi lub tylko małymi nieruchomościami. Jeśli nasz budynek to kamienica wymagająca remontu, warto ustalić, czy zarządca ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby sprawnie taki remont przeprowadzić. Zwróćmy też uwagę na to, czy zatrudnia inżynierów budownictwa.
  2. Równie istotną kwestią jest dostępność zarządcy. Sprawdźmy, czy zapewnia całodobową opiekę w przypadku niespodziewanych awarii w budynku lub mieszkaniu, a także czy do biura można zadzwonić lub przyjść codziennie, czy też są jedynie wyznaczone dni przyjmowania interesantów.
  3. W większości wspólnot mieszkańcy chcą korzystać ze zdalnych kanałów kontaktu, dlatego ważny jest kontakt elektroniczny. Możliwość elektronicznego głosowania, śledzenie salda płatności online oraz korespondencja mailowa – to tylko niektóre z atutów takiej formy kontaktu.
  4. Transparentność to podstawa działania każdego zarządcy nieruchomości. Powinniśmy mieć zapewniony wgląd w dokumenty wspólnoty, a także udostępniane online, m.in. treści ogłoszeń, uchwał czy regulaminów.
  5. Współpraca z zarządcą to zazwyczaj inwestycja na lata, dlatego atmosfera i efektywność pracy z zespołem zarządcy (zwłaszcza w przypadku wspólnot, które posiadają Zarząd osobowy) to bardzo ważny punkt. Już na początku, spróbujmy dowiedzieć się, kto będzie osobą decyzyjną w sprawach naszej wspólnoty i z kim będziemy na co dzień korespondować. Sprawdźmy, czy uda nam się zbudować dobrą relację.
  6. Kompetencje to podstawa każdej branży, także zarządzania nieruchomościami. Sprawdźmy, czy zarządca posiada licencję (mimo że nie są obecnie obowiązkowe, będzie to dobry sygnał), czy zatrudnia osoby o wysokich kompetencjach w zakresie spraw technicznych, księgowych i administracyjnych. Ważnym będzie także, czy firma, w ramach własnych kosztów, konsultuje uchwały i ważne dla wspólnoty kwestie z prawnikiem.
  7. Dobry zarządca zawsze będzie mieć plan dla wspólnoty. Warto wiedzieć, jakie inwestyje będzie można przeprowadzić w perspektywie kilku/kilkunastu lat. Doświadczeni zarządcy po przeanalizowaniu stanu technicznego i finansowego wspólnoty zawsze są w stanie taki plan sporządzić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - napisz do nas tutaj.

 

 

Zobacz również

Jak zgłosić zakup mieszkania wspólnocie?

Kupiłeś mieszkanie w zarządzanym przez nas budynku? Zobacz jakich dopełnić formalności.

Więcej

Czym są koszty nieruchomości wspólnej?

Sprawdź za co płacimy w „czynszu” do wspólnoty

Więcej

CENNIK – czyli jak przygotowujemy ofertę na zarządzanie

Chcesz poprosić nas o ofertę na zarządzanie? Sprawdź

Więcej

Zarząd, zarządca i administrator – czym się różnią i na co się zdecydować

Sprawdź czy zarządca i administrator to to samo

Więcej