Jak zgłosić zakup mieszkania wspólnocie?

Jak zgłosić zakup mieszkania wspólnocie?

Jeśli chcesz zgłosić nabycie nieruchomości we wspólnocie, którą zarządzamy poniżej zebraliśmy kilka informacji o czekających Cię formalnościach.

Na początek przygotuj dokumenty:

  1. Dokument potwierdzający prawo własności (akt notarialny lub wyciąg z księgi wieczystej),
  2. Protokół przekazania nieruchomości ze spisanymi licznikami,
  3. Oświadczenie o danych kontaktowych i preferowanym sposobie otrzymywania korespondencji (podaj numer telefonu, adres pocztowy i adres e-mail. Wskaż też czy korespondencję chcesz otrzymywać listownie pocztą czy elektronicznie).

Jeśli przy przekazaniu nie został spisany protokół lub pominięte zostały liczniki, prześlij te dokumenty, które masz. Ewentualne rozliczenia mediów podzielimy proporcjonalnie według daty zakupu/przekazania.

Jeśli przekazanie lokalu nie nastąpi w ciągu miesiąca od nabycia na początek dostarcz tylko akt notarialny i informacje o danych kontaktowych. Po przekazaniu doślij protokół, opłaty zaczniemy naliczać od dnia wskazanego w protokole.

Powyższe dotyczy zakupu mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to deweloper zajmie się dostarczeniem dokumentów. Jeśli nie otrzymasz korespondencji od wspólnoty w ciągu miesiąca od daty podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu skontaktuj się z nami bezpośrednio.

Jak dostarczyć dokumenty?

  1. Dokumenty możesz okazać osobiście w biurze. Nie trzeba się umawiać. Ponieważ wprowadzenie zmiany właściciela jest czasochłonne zazwyczaj nie wykonujemy tego podczas twojej wizyty. Nie musisz przynosić kopii dokumentów. Oświadczenie o danych kontaktowych możesz wypełnić na miejscu.
  2. Wyślij listownie lub mailowo  - wskazane powyżej dokumenty wystarczy przesłać skanem lub listownie. Dane wrażliwe możesz zasłonić. Informację o danych kontaktowych możesz podać w treści maila lub w przypadku listu napisać odręcznie.

Ile masz czasu na zgłoszenie?

Prosimy aby w miarę możliwości zakup lokalu zgłaszać w ciągu miesiąca od daty nabycia. Jeśli dokumenty dostarczysz później skorygujemy naliczenia od momentu zakupu/przekazania, co może skutkować skumulowaniem się opłat. 

Co jeśli całkiem zapomnisz się zgłosić? Jeśli zmianę zgłosi sprzedający wyślemy dokumenty na adres pocztowy zakupionego lokalu. A jeśli nie? Zmiana zostanie ujawniona w księgach wieczystych, po czym tak samo jak w przypadku powyżej dokumenty wyślemy pocztą na adres zakupionego lokalu.

Dokumenty dostarczone. Co dalej?

W ciągu dwóch tygodni zmiana zostanie wprowadzona, a do Ciebie wysłane zostaną niezbędne dokumenty m.in.: wymiar opłat miesięcznych (płatne do 10 dnia każdego miesiąca z góry tj. za luty do 10 lutego, bez przypomnienia comiesięcznego), informacja RODO, spis ważnych telefonów, dane do logowania się do portalu e-kartoteka. Po otrzymaniu danych do logowania zachęcamy do zapoznania się z regulaminami wspólnoty dostępnymi do pobrania na stronie w zakładce „dokumenty”. Jeśli nie otrzymasz korespondencji od wspólnoty w ciągu miesiąca skontaktuj się z nami bezpośrednio.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zadzwoń lub napisz do nas tutaj.

 

Na zdjęciu Osiedle Magnolia Park w Szczecinie.

Zobacz również

Czym są koszty nieruchomości wspólnej?

Sprawdź za co płacimy w „czynszu” do wspólnoty

Więcej

CENNIK – czyli jak przygotowujemy ofertę na zarządzanie

Chcesz poprosić nas o ofertę na zarządzanie? Sprawdź

Więcej

Zarząd, zarządca i administrator – czym się różnią i na co się zdecydować

Sprawdź czy zarządca i administrator to to samo

Więcej

Dla mieszkańców: jak naliczamy opłatę za wywóz odpadów komunalnych?

Dowiedz się jak rozliczamy śmieci w naszych wspólnotach

Więcej